KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 708025
*
nr 70 8025
Gouache
Ewald Dahlskog, oramad, Grundsund, 1934, 50x62
Följerätt
Utrop:
2.500 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 augusti 2001
kl 17:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache grundsund konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:39
-
8086 Väggrelief
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Viktoriansk, för..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:56
*
Gouache
nr 70 8025
Gouache
Ewald Dahlskog, oramad, Grundsund, 1934, 50x62
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 2.500 kr |
| Såld: | 2.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 augusti 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache grundsund konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:39 -
8086 Väggrelief
Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Viktoriansk, för..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:56



